"Książka to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela"
Gminna Biblioteka Publiczna w Skomlinie, ul. Trojanowskiego 1, 98-346 Skomlin
tel.: 43 886 44 84 | e-mail: info@biblioteka-skomlin.pl

Portal e-Usług bibliotecznych w.bibliotece.pl

Księgozbiór

Facebook

Portal informacyjny gminy Skomlin

Creative SEO

Dzień Pluszowego Misia PDF Drukuj Email

Po raz pierwszy dzieci przytuliły pluszowego misia w 1902 roku, kiedy to właściciel sklepu z zabawkami, Morris Michton, wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających małego niedźwiadka. Zainspirował go rysunek, który ukazał się w gazecie, jako ilustracja informacji, iż ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, sprzeciwił się zabiciu niedźwiadka podczas polowania. Na jego cześć pluszowym misiom nadano imię Teddy i od tej pory misie zostały najlepszymi przyjaciółmi dzieci na całym świecie, słuchając sekretów, pocieszając lub dodając otuchy. Pluszowe misie, jako jedyne zabawki obchodzą swoje międzynarodowe święto – Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to ustanowiono w dniu 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki i od tej pory obchodzone jest corocznie.

Znane pluszowe misie:

Miś Uszatek – chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych bohaterów dobranocek. Sam o sobie śpiewa tak:
„Na dobranoc – dobry wieczór,
Miś pluszowy śpiewa Wam.
Mówią o mnie Miś Uszatek,
Bo klapnięte uszko mam.
Jestem sobie mały miś, gruby miś,
Znam się z dziećmi nie od dziś.
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
Znam się z dziećmi nie od dziś!”
[Słowa piosenki Janusz Gajewicz]


Miś Uszatek powstał w 1957 roku dzięki współpracy pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Został on patronem czasopisma dla dzieci „Miś” oraz bohaterem licznych książeczek, tłumaczonych także na wiele języków obcych. W 1975 roku Uszatek stał się gwiazdą małego ekranu za sprawą dobranocki zrealizowanej przez wytwórnię filmów lalkowych Se-ma-for. Łącznie powstały 104 odcinki tego cyklu, a ich bohater doczekał się pomnika przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Miś Colargol– ten mały brązowy bohater ma już ponad 60 lat. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii nazywany jest Barnaby, w Kanadzie – Jeremy, a w Izraelu Kolargal. Jego postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine dla swojego synka. Powstały o nim książeczki oraz słuchowiska. Bohaterem filmu kukiełkowego stał się za sprawą francuskiego producenta Alberta Berille oraz Tadeusza Wilkosza, animatora z łódzkiej wytwórni Se-ma-for. Przygody misia Colargola to cykl złożony z 53 odcinków opowiadających o misiu, którego marzeniem jest kariera śpiewaka, jednak jego problemem jest jednak brak umiejętności wokalnych.Dopiero wizyta u króla ptaków odmienia jego głos. Colargol zostaje zatrudniony w cyrku. Dyrektor cyrku nie chcąc stracić takiej gwiazdy nie chce wypuścić misia i dochodzi do jego uwięzienia. Na pomoc misiowi wyruszają jego przyjaciele.

Kubuś Puchatek jest misiem o wielkim sercu, ale małym rozumku. Twórcą Kubusia Puchatka jest pisarz Aleksander Alan Milne, który napisał książeczkę dla swojego synka Krzysia. Kubuś Puchatek jest pluszowym misiem miodowego koloru, mieszkającym w domku na drzewie i uwielbiającym „małe co nieco”. Przyjaciółmi Kubusia Puchatka są Krzyś, Prosiaczek, Kłapouchy i Tygrysek. Przygody przyjaciół można śledzić w książeczkach „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” oraz „Wiersze dla Krzysia”. Firma Disney produkuje filmy animowane, których głównym bohaterem jest Kubuś Puchatek jednak są one luźno powiązane z literackim pierwowzorem.

Miś Paddington– stworzony został przez angielskiego pisarza Michaela Bonda. Miś urodził się w Peru, do Anglii trafił dziwnym trafem, został znaleziony na stacji Paddington w Londynie przez rodzinę Brownów. Miś miał przyczepioną na szyi karteczkę „Proszę zaopiekuj się tym misiem. Dziękuję” Ten miły, grzeczny i spokojny miś stał się bohaterem 14 książeczek dla dzieci oraz filmów animowanych. Przyjaźnił się z Panem Gruberem oraz Judytą i Jonatanem Brownami.

„Ma dobre serduszko i przygód ma wiele,
Z których go ratują wierni przyjaciele.”

[fragment książki]