Wpisany przez Damian Reszka
sobota, 05 kwietnia 2014 09:11

Spotkanie z autorem ksiki - Damianem OrowskimDamian Orowski, historyk, regionalista, nauczyciel i pisarz by bohaterem spotkania, ktre odbyo si w Gminnym Orodku Kultury w Skomlinie w niedziel 23 marca 2014 r. Prezentowa swoj najnowsz ksik ?Wierszowana historia Skomlina czyli ju prociej opowiedzie si nie da?. Autor pokaza materiay, dokumenty i zdjcia, z ktrych czerpa wiedz do napisania ksiki.

Damian Orowski:
 -? Ksika jest w zasadzie takim kompendium wiedzy, dotyczcym ziemi skomliskiej. Z takich ciekawszych rzeczy oczywicie opisaem zabytki, czyli koci, spichlerz, cmentarz i najciekawsze miejsca, czyli i nagrobki, i kaplica cmentarna. A poza tym kilka ciekawszych miejsc, czyli krlewska grobla, myl, e ciekawostka inynieryjna na naszych terenach, pochodzca z XVI w. Klasacki skarb, skarb monet odnaleziony w 1984 roku, a pochodzcy z 1629 roku. Oprcz tego bardzo ciekawa posta Jana Przybyowicza ?

?Jako historyk mam w planie napisa opracowanie- Histori skomliskiej gminy, by wszystkie wok rodziny, gdy tylko j przeczytaj, wiedziay ju gdzie mieszkaj. Lecz takie opracowania do trudne s do czytania i wielu bdzie si trudzi, lecz szybko mog si znudzi. Wic myl, najpierw wierszyki oddam dla naszej publiki. Czytania nie ma zbyt duo, ot kilka strofek wesoych, co moe Ci si przysu, Nawet gdy nie lubisz szkoy. Kiedy wiele lat upynie, los daleko gdzie ci rzuci ,Rym historii o Skomlinie Czstk Ci modoci wrci ?.

Wszyscy obecni mogli dowiedzie si wielu nowych, ciekawych faktw dotyczcych naszej miejscowoci i ssiednich wsi, a take zobaczy mapy, dokumenty, zdjcia. Spotkanie z Panem Damianem uwiadomio nam jak ciekawa jest historia naszej miejscowoci i losy ludzi, ktrzy j tworzyli. Autor skada swj autograf pod dedykacj dla kadego z uczestnikw spotkania.

W organizacj spotkania zaangaoway si instytucje : Gminna Biblioteka Publiczna w Skomlinie i Gminny Orodek Kultury i Sportu w Skomlinie oraz Damian Orowski.

wicej informacji i galeria zdj na stronie RZW >>