Narodowe Czytanie - relacja
Wpisany przez Damian Reszka
czwartek, 11 września 2014 07:08

Dnia 6 IX 2014 r. odbya si trzecia odsona oglnopolskiej akcji ?Narodowe Czytanie?. W tym roku czytalimy ?Trylogi? Henryka Sienkiewicza. Nasza biblioteka po raz drugi bya organizatorem tego oglnokrajowego wydarzenia w naszej mejscowoci zainicjowanego przez Prezydenta RP Bronisawa Komorowskiego.

Pani dyrektor Elbieta Dybka przywitaa wszystkich przybyych, odczytaa przesanie Prezydenta RP i przybliya posta Noblisty oraz cykl powieci historycznych, w tym ?Trylogi? pisarza. ?Podstawowym celem przedsiwzicia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrcenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzeb dbaoci o polszczyzn oraz wzmocnienie poczucia wsplnej tosamoci?. ?Trylogia? zachwycaa, prowokowaa do dyskusji i cho czasem prowadzia do sporw czy polemik ? ksztatowaa cae pokolenia Polakw. Pisana ?ku pokrzepieniu serc? w czasach, gdy Polska bya pod zaborami, istnieje w narodowej pamici niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o powiceniu i honorze. Narodowe Czytanie stanowi wspania okazj, by raz jeszcze przey zapierajce dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterw. Bo cho doskonale znamy tre jego ksiek, to przecie podczas kadej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Woodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wsplna lektura ?Trylogii?to rwnie doskonay moment do rodzinnych spotka wnukw, rodzicw i dziadkw. Pierwszy fragment odczyta Wjt Gminy Pan Grzegorz Maras. W akcji wzi rwnie udzia Proboszcz Parafii Skomlin Julian Oleksy. Wybrane fragmenty ?Trylogii? Sienkiewicza czytali historycy i nauczyciele oraz modzie z Zespou Szk w Skomlinie a take szk rednich, oraz czytelnicy naszej biblioteki. Gr na skrzypcach czas umilaa Katarzyna Rzenik. Celem Narodowego Czytania klasykw literatury polskiej jest popularyzacja czytelnictwa, wzmocnienie tosamoci narodowej, znakomita lekcja historii i patriotyzmu.

tekst: Gminna Biblioteka Publiczna w Skomline

fot. Aleksandra Pacholak, Przemysaw Chrzanowski