Światowy Dzień Ziemi
czwartek, 22 kwietnia 2021 09:50

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy corocznie 22 kwietnia, w tym roku pod hasłem " Przywróć nam naszą Ziemię".

Choć o planetę powiniśmy troszczyć się  przez cały rok, to własnie w Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji W tym dniu prowadzone są akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Do akcji

ekologicznych włączają się wtedy nie tylko dorośli, ale również dzieci i młodzież. Wszak Ziemia to dobro wspólne łączące

wszystkie pokolenia. Amerykański aktywista John McConnell był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Przedstawił go w 1969 roku podczas konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego. Ta idea spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r zorgnizował pierwsze obchody Dnia Ziemi. Natomiast senator Gaylor Nelson, przejęty postępującą degradacją środowiska, w tym wycieków ropy u wybrzeży Kaliforni, zaproponował przeprowadzenie ogólnonarodowego protestu ( również nazywanego Dniem Ziemi). Odbył się on 22 kwietnia 1970 r. i wzięło w nim udział ok 20 mln Amerykanów. Proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi podpisano 26 lutego 1971 r. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej czyli 20/21 marca., ale bardziej popularną datą tych obchodów stał się 22 kwietnia. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

Pierwsze obchody Dnia Ziemi w Polsce odbyły się w 1990 r. Jest ono świętem dbania o nasze środowisko, naszą planetę i poszerzania naszej wiedzy na ten temat.